Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal? A. Brand A is the be

We're the ideal place for homework help. If you are looking for affordable, custom-written, high-quality and non-plagiarized papers, your student life just became easier with us. Click either of the buttons below to place your order.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal? A. Brand A is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand B. B. Brand A is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand B. C. Brand B is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand A. D. Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A.

Writerbay.net

Do you need academic writing help? Our quality writers are here 24/7, every day of the year, ready to support you! Instantly chat with a customer support representative in the chat on the bottom right corner, send us a WhatsApp message or click either of the buttons below to submit your paper instructions to the writing team.


Order a Similar Paper Order a Different Paper
Writerbay.net